تبلیغات
.::مجله خبری عشق آباد::. - حجه الاسلام والمسلمین اخلاقی فرد :خطرناكترین چیزی كه موجب هلاك جوامع می شود مواد مخدر و مشکلات روانی در خانواده ها و جوامع بشری است
حجه الاسلام والمسلمین اخلاقی فرد :خطرناكترین چیزی كه موجب هلاك جوامع می شود مواد مخدر و مشکلات روانی در خانواده ها و جوامع بشری است

حجه الاسلام اخلاقی فرد

متن خطبه های نماز جمعه این هفته عشق آباد به امامت حجه الاسلام والمسلمین اخلاقی فرد امام جمعه عشق آباد به شرح ذیل است :

انسان در زندگی فردی و اجتماعی و عبادی خود از انجام مراسم عبادی هدف و یا اهدافی را دنبال می كند. هدف از انجام این فریضه ی الهی نماز جمعه  رشد دادن انسانها از نظر اعتقادی و عملی به سوی خداوند و بر حذر داشتن مسلمانان از گناه می باشد. لذا برادران و خواهران دینی به هدف اصلی این نماز عبادی سیاسی توجه فرموده و تقوای الهی پیشه نمائید . راه سعادت ما در پرهیز از گناه و اجتناب از معصیت است.  به دنبال مباحث هفته های گذشته در بیان نكات قرانی در موضوع مثالهای قرانی این نكته را عرض می كنم كه در خصوص مثالهای قرانی كتابها نوشته شده است . و در منابر روحانیون مثالهای قرانی را مكررا بیان كرده اند . ولی باید دید چه كسانی از این مثالها بهره می گیرند .

علماء و بهره گیری از مثالهای قرانی :

 به نظر می رسد كسانیكه در جهت رشد فكری خود و نجات از جهل و رهایی از غفلت تلاش می كنند از مثالهای قرانی بیشتر بهره می برند . چون بدون علم و آگاهی و بصیرت نمی شود در قله ی ترقی عقل قرار گرفت و جزو عقلاء  شد . قران تنها عقلاء را كه پایبند به عقل سلیم خود هستند مورد عنایت خود قرار داده و فرموده است :" انسان به وسیله ی علم و آگاهی به قله ی عقل صعود می نماید . وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَا یَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ . و این مثلها را براى مردم مى‏زنیم و[لى] جز دانشوران آنها را درنیابند . (عنكبوت 43 )      

 آنچه در نزد خداوند ارزشمند و عزیز است عقل است . در واقع ممزوج علم و عمل صالح نتیجه اش عقل است .

نكته ی قابل توجه :

خداوند مومنان را در این آیه ی شریفه (فامااللذین آمنوا فیعلمون انه الحق من ربهم .....)به علم می ستاید و می فرماید علم آن است كه به ایمان آمیخته و وحی را بشناسد . چون علم بدون ایمان بیرون از وجود ما را روشن می كند ولی درون ما همیشه خاموش است . و نمی تواند درون ما را متحول نماید . وما را علیه خواسته های نفسانی ما بشوراند. ایمان است كه در ما سوز ایجاد می كند درون ما را شعله ور می سازد . علم طبیعت را كه انسان نیز جزئی از این طبیعت است زیبا می سازد . گاهی محیط زندگی ما از قبیل خانه و مسكن و ابزار و وسایل مورد نیاز ما زیبایی ویژه ی خود را دارد كه مربوط به پیشرفتهای علمی است . ولی هرگز علم نمی تواند زیبایی درون انسان باشد . خداوند زیبایی انسان را به ایمان او زینت داده است . وَاعْلَمُوا أَنَّ فِیكُمْ رَسُولَ اللَّهِ لَوْ یُطِیعُكُمْ فِی كَثِیرٍ مِّنَ الْأَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَلَكِنَّ اللَّهَ حَبَّبَ إِلَیْكُمُ الْإِیمَانَ وَزَیَّنَهُ فِی قُلُوبِكُمْ وَكَرَّهَ إِلَیْكُمُ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْیَانَ أُوْلَئِكَ هُمُ الرَّاشِدُونَ . و بدانید كه پیامبر خدا در میان شماست اگر در بسیارى از كارها از [راى و میل] شما پیروى كند قطعا دچار زحمت مى‏شوید لیكن خدا ایمان را براى شما دوست‏داشتنى گردانید و آن را در دلهاى شما بیاراست و كفر و پلیدكارى و سركشى را در نظرتان ناخوشایند ساخت آنان [كه چنین‏اند] ره‏یافتگانند (حجرات .7) . بنابراین علم به تنهایی كارساز زندگی انسان نیست . مثل تیغ دودم است . هم می شود مریض را جراحی و غده ی سرطانی را برداشت و او را نجات داد و هم می شود با بریدن انسان و فروكردن تیغ در قلب او به زندگی او خاتمه داد .اگر علم با ایمان توام شود هم بیرون او و هم درون او روشن خواهد شد .

یك سخن زیبا از مولای متقیان علی (ع).

قال علی (ع) : "رب عالم قد قتله جهله و علمه معه لا ینفعه  / چه بسیارند عالمانی كه كشته ی جهل خویشند و دانششان برای آنان نفعی ندارد. " علوم مدرسه ای نوعی حرفه و صنعت است . علومی كه حرفه و صنعت باشد در پیری ممكن است از یادمان برود ولی علومی كه برای خداست و از اسماالله است ماندگار خواهد ماند. لذا قران كریم در این آیه مومنین را به علم ستوده و كفار را به جهل توبیخ می كند . فاما اللذین آمنوا فیعلومن ......

خدایا : علم توام با ایمان محكم به همه ی ما عنایت فرما

خدایا : ایمان همراه با علم و یقین به همه ی ما عنایت فرما.

خدایا : اعتماد و اعتقاد ما را به پیامبران و امامن و هادیان حق محكم و استوار فرما.

خدایا : رهبر دلسوز و عالم ربانی و قائد مسلمین جهان را با عزت و اقتدار در سایه ی پر مهر و محبت امام زمان (عج) برای پاسداری اسلام در این دنیای پر از فتنه و آشوب محافظت فرما.

اعوذ بالله منت الشیطان الرجیم

در معابر و اماكن و مجالس در ایام هفته حرفهای زیادی از این و آن می شنویم . فكر و ذهن و عملكرد ما تحت تاثیر آن حرفها و سخنها قرار می گیرد . در نتیجه از خدای متعال غافل و با سرگرمی در دنیا زمینه ی فساد و تباهی خود را فراهم می كنیم و. تنها كتاب خدا و سخن وحی می تواند راه خوب زندگی كردن را به ما بیاموزد و دامن ما را از گناه و زشتیها جمع نماید . ذلك الكتاب لاریب فیه هدی للمتقین .لذا برادران و خواهران دینی توجه شما را به تلاوت قرآن كریم و عمل به دستورات الهی سفارش می كنم . تنها قرآن كریم و سیره ی انبیاء و امامان است كه ما را به سعادت می رساند و زمینه ی رشد ما را فراهم می سازد .

یكی از مناسبتهایی كه در سطح جهان مورد توجه قرار گرفته است روز جهانی بدون دخانیات است . لذا به این مناسبت نكته ای را در خصوص اعتیاد و استعمال دخانیات عرض می نمایم .كریستف كلمب وقتی كه قاره ی آمریكا را كشف كرد ، بومیان آنجا را دید كه با برگهای تنباكو اولین دخانیات دست ساز بشر را استفاده می كنند. تا به امروز كه ملیونها نفر انسان بر اثر انواع مواد مخدر جان خود را از دست می دهد . امروز با حمله ی نظامی به كشورها و ملتهای تحت استثمار و استعمار خود نمی توانند موفق شوند . خصوصا در این مقطع از زمان كه ملتها بیدار و از آگاهی ویژه ی سیاسی برخوردارند  لذا خطرناكترین چیزی كه موجب هلاك جوامع می شود از قبیل سیگار ، تریاك ، حشیش ، هروئین ، كراك ، شیشه ، اكستازی . مشكلات روانی در خانواده ها و جوامع بشری بوجود آورده است برای اینكه به اغراض سیاسی خود نیز برسند ، با در گیر كردن قشر جوان به مواد ویرانگر مخدر سرمایه های انسانی از مردم بگیرند . مواد مخدر ریشه ی سیاسی در ایران دارد . تجارت تریاك توسط انگلیس در ایران انجام می گرفت . تریاك را ارزان می فروختند و سوخته ی تریاك را به قیمت گزافی می خریدند.  لذا به عوارض مواد افیونی اشاره می كنم كه عبارت است از : 1) بسیاری از قربانیها ، خودكشی ها و دهها جنایات دیگر كه مصائب زیادی را برای مردم و دولت بوجود آورده است .

2)بیم و ترس و اضطراب  3) سفاهی و پوچ گرایی  4) كسالت و خماری  5) بیكاری  6) عوارض پوستی  7) بی میلی به غذا  8 ) دیابت   9) تنگی نفس  10) نابودی غریزه ی جنسی   11) شیوع فساد و فحشاء و سرقت   12) درصد بالای طلاق به علت اعتیاد . لذا توصیه می كنم مواظب فرزندان خود باشید كه به این دام هولناك نیفتند . جوان انسان بمیرد بهتراست كه به مواد مخدر مبتلا شود .

 مطلب دیگری كه بدان اشاره می كنم  در 12 خرداد ماه 1342 پس از پایان سخنانی كوبنده در مدرسه ی فیضیه ی قم علیه آمریكا و صهیونیسم و رژیم پهلوی در سحرگاه 15 خرداد دژخیمان رژیم شاهنشاهی به خانه ی ایشان یورش برده و امام را دستگیر و دور از چشم مردم به زندانی در تهران منتقل كردند. این اقدام عمال طاغوت منجر به قیام 15 خرداد شد .امروز یاد آن امام راحل و شهدای 15 خرداد را گرامی می داریم .

نكته ی دیگری كه بمناسبت تاسیس مجلس قانونگذاری عرض می كنم معمولا هر كشوری دارای سه قوه می باشد . قوه ی مجریه ، قضائیه و قوه ی مقننه . اگر كشوری قانونگذاران خوبی داشته باشد معیارهای دینی را و استقلال ایران را در قوانین مصوبه رعایت كند هیچوقت كشور دچار تزلزل نمی شود . ..... 

نكته ی دیگری كه عرض می كنم  تشكر از مسئولین محترم می باشد . پس از بیان بعضی از مسائل در سالگرد نماز جمعه تلفن زدند ، حضور پیدا كردند در خصوص بخشداری ، ایستگاه راه آهن  و راه طبس تپه طاق پیگیریهای لازمی را انجام دادند ، فرماندار محترم نیز هماهنگیهای لازم را با بخش دستگردان انجام دادند. لذا بدین وسیله از برادران مسئوول تشكر و قدردانی میكنیم.