تبلیغات
.::مجله خبری عشق آباد::. - امام جمعه عشق آباد -ملت عزیز ایران در مقابل بی حرمتی كه به مقدسات اسلام و مردم مسلمان در بحرین و یمن و لیبی می شود آرام نخواهند نشست
امام جمعه عشق آباد -ملت عزیز ایران در مقابل بی حرمتی كه به مقدسات اسلام و مردم مسلمان در بحرین و یمن و لیبی می شود آرام نخواهند نشست

پنجاه یكمین نماز جمعه بخش دستگردان ( شهر عشق آباد ) به امامت حجه الاسلام اخلاقی فرد و با حضور پر شور مر دم بخش دستگردان برگزار شد . خطیب نماز جمعه در بخش سفارش به تقوی بیان نمود كه :

. یكی از اولیاء وصلحاء هنگام مردن به اطرافیان خود گفت :"وقتی انسان می میرد، به دومصیبت بزرگ گرفتار می شود. یكی اینكه تمام مال خود را ترك می كند.در دنیا می ماند و هیچ نمی تواند اموال خود را كه با زحمت فراوان جمع كرده است استفاده كند . مصیت دوم این است كه بعد از اینكه این انسان بمیرد از تمام اموالش سؤال می كنند . در دنیا دیگران از اموال او استفاده می كنند و او باید پاسخگوی  اموال باشد . عن ماله مما اكتسبته ومما انفقته ....(امام صادق )ع().

وقتی یك كسی مرد انگشتان پای اوو فك او را بستند وچشم او را روی هم گذاشتند برای تصرف اموال او از سوی فرزندان نیاز به قولنامه و سند نیست همه فرزندان جای او می نشینند و در مال او تصرف می كنند.و او بایددر قیامت جوابگو باشد.. پیامبروقتی دعا می خواند در بعضی از دعاهای خود می فرمود :" اللهم اجعلنی فی عینی فقیرا، وفی اعین الناس كبیراو غنیا .وكان له ولدا وكان عمره سته اشهروالحبیب یجلس علی جنبه و ینظر الیه فی سكرات الموت فقال له یا ابراهیم انا لا املك لك من الله شیا .خدایا در چشم خودم فقیر قرارم بده ، و در چشم مردم غنی .و اینكه بزرگ باشم و محتاج خلق نباشم . و آن بزرگوار فرزندی داشت بنام ابراهیم . مریض شد در حال جان دادن به او گفت : "یا ابراهیم انا لا املك لك من الله شیا. لذا برادران و خواهران دینی . شما را سفارش می نمایم به تقوای الهی و توجه به پروردگار عالم وترك گناه.

خطیب نماز جمعه عشق آباد در بخش مفاهیم قرآنی خطبه اول به توضیح مفاهیم آیات 24 و 25 سوره بقره پرداخت و بیان نمود :

به دنبال مباحث هفته های قبل و استفاده از محضر قرآن آیه ی 25 سوره ی بقره این مطلب را عرض می كنم كه از شناخت بسیاری از رخدادهای تلخ دوزخ و شیرینی بهشت در گرو گزارش وحی است . لذا خداوند در آیه ی قبل یعنی در آیه ی 24 مردم را انذار نمودوترسانده است و اینكه و فرمود :" فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِین. وبعد بصورت وحی فرمود :" وَبَشِّرِ الَّذِین آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقًا قَالُواْ هَذَا الَّذِی رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَأُتُواْ بِهِ مُتَشَابِهًا وَلَهُمْ فِیهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِیهَا خَالِدُونَ.آن چیزی كه مورد بشارت قرار می گیرد گاهی بر اثر اهمیت موضوع است. و مطلب مهمی است كه بشارت گیرنده سخت خوشحال و مسرور می شود. مثلا اگر یك كسی یك عمر در دنیا سختی های دنیا را تحمل كرده است ، غم ها و غصه ها ،فراز و نشیب زندگی ،جهاد و جنگ ، شهادت و ایثار ، سختی و تحمل مشكلات زندگی واداره اهل و عیال ،مریضی های سخت، و بستری بودن وفعالیتهای اجتماعی توام با نیش و نوش، بعد بنشیند و بگوید آه ازاینهمه گرفتاری و آلودگی زندگی خسته شدم.یك مرتبه بشارت دهنده ای بیاید مژده و پاداش او را به بهشت وعده و بشارت  دهد . آنهم نه ملائكه و نه پیامبر (ص)بلكه مبدا فاعلی عالم هستی یعنی خداوند متعال، چه نوع مسرتی در ما ایجاد می شود خیلی خوشحال می شویم . مبدا جهان  هستی مالك جهان آفریدگار عالم ، آنكس تمام قدرتها در ید قدرت اوست و تمام نعم الهی از قدرت لایزال او سرچشمه می گیرد به مابشارت دهد.ناراحت نباشید شما كه عقاید پاك داشتید و عمل صالح داشتید باغهای زیبا با نهرهای آب جاری و برای شما همسرانی پاكیزه كه مایه ی آرامش دل شماو سكونت است خوشحال نمی شویم چرا چهره های ما عوض می شود امید به آینده زندگی خود كه بهشت ابدی است پیدا می كنیم .

باید گفت .گاهی بشارت از زبان یك عالم دینی است. ممكن است بعضی در شخص گوینده كه عالم دینی است حرف داشته باشد. و او را به خوبی نشناسد و یا درباره ی او و خصوصیات اخلاقی خود آن عالم نقض و غرض داشته باشد بشارت او را نپذیرند.ویا باور نكند. و گاهی یك معلم اخلاق بشارتی را به ما می دهد گوش می كنیم ولی تاثیر چندانی در ما نمی گذارد و گاهی از لسان امامان و رسول اكرم (ص)به ما بشارت می دهند و یا ملائكه به ما بشارت می دهند.

 إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ یَا مَرْیَمُ إِنَّ اللّهَ یُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجِیهًا فِی الدُّنْیَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ . در آیه ی فوق بشارت ملائكه به حضرت مریم به بشارت فرزندش عیسی است شاهد براین مطلب آیه ی 45آل عمران است بشارت با واسطه است و در آیه ی 39 آل عمران فَنَادَتْهُ الْمَلآئِكَةُ وَهُوَ قَائِمٌ یُصَلِّی فِی الْمِحْرَابِ أَنَّ اللّهَ یُبَشِّرُكَ بِیَحْیَى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِّنَ اللّهِ وَسَیِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِیًّا مِّنَ الصَّالِحِینَ. در این آیه نیز خداوند با واسطه به حضرت زكریا بشارت فرزندش به نام یحیی را می دهد .

ولی برادران و خواهران عزیز ،درآیه ی مورد بحث كه چندین هفته هست نكات آنرا بررسی ودر محضر آن قرار گرفته ایم .خداوند متعال خود بدون واسطه بهشت برین را و همسران پاك وپاكیزه را و زندگی ابدی راكه در آن كینه ، حسادت ، تكبر ، خود خواهی ،وجود ندارد ، به ما بشارت می دهد . لذا برادران و خواهران شما را سفارش می كنم به تقوای الهی و ترك گناه. و به امید و رجاء خدای رحمان به بشارتهای برین و نعم ابدی خودش.

 

حجه الاسلام اخلاقی فرد در خطبه دوم در مناسبتهای هفته به موضوع محیط زیست اشاره نموده و بیان داشت كه :

مخاطرات طبیعی هر سال خسارات هنگفتی را بوجود می آورد بعضی از مناطق به خاطر كویری بودنش و نداشتن درخت و گیاه و وضعیت خاص طبیعی بیشتر در معرض سیل و طوفان های زیان آور می باشد .لذا به گیاهان صحرائی و اشجار و وضعیت بهداشت محیط و پاكی محیط زندگی در اسلام اهمیت زیادی داده شده است . مثلا در مورد حركت سپاه اسلام به سوی دشمنان اسلام چون جنگ معمولا ویرانیهایی را به دنبال دارد رهبران دینی مثل پیامبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) سفارش می فرمودند : درختها را قطع نكنید . آب آشامیدنی مردم را مسموم نكنید ۀ قنوات و چاههارا پر نكنید . محیط زیست مردم را و.لو كافرند آلوده نكنید . از این دستورات به اهمیت پاكی و پاكیزگی و حفظ محیط زیست پی می بریم لذا دو توصیه مهم در این رابطه عرض می نمایم .

1-     گیاهان تاقی كه در منطقه به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از شنهای روان و بهداشت شهر و روستاها و جلوگیری از آسیبهای اراضی كشت شده و باهزینه زیاد كاشته  شده است و در واقع سرمایه ملی محسوب می شود باید حفظ شود .جای بسی تأسف است كه بعضی بدون توجه به منافع این گیاهان برای زندگی اجتماعی و محیط زیست آنها را می كنند . كندن این گیاهان گناه بزرگ اجتماعی تلقی می شود . اسلام همانطور كه به مسائل عبادی اهمیت زیادی قائل شده است به این گونه مسائل هم اهمیت قائل شده است كه فرمود هر كس گیاهی را آب دهد تا رشد طبیعی خودش را داشته باشد مثل این است كه تشنه ای را سیراب كرده باشد . لذا توصیه می شود به این موضوع اهمیت بدهید

2-     اینكه باید تدبیری اتخاذ شود كه آشغالها و زباله ها در محیط زندگی مردم جریان نداشته باشد . اولا شهرداری در این خصوص در جمع آوری زباله ها دقت لازم را بعمل آورد كه همین جا از پرسنل محترم شهرداری به خاطر زحماتشان تقدیر می شود . ثانیا مردم باید با مدیریت زندگی خصوصی خود و رعایت بهداشت خانه و اجتماع به شعار شهر ما خانه ماست اهمیت بیشتری بدهند . زباله ها را در میادین و ووردی راههای اطراف شهر  نریزند . این یك عمل زشتی است كه با فرهنگ اجتماعی و دینی سازگار نیست . انتظار می رود كه به این موضوع بیشتر توجه بشود .

خطیب نماز جمعه عشق آبادبا توجه به 5 اردیبهشت سالروز  شكست مفتضحانه آمریكا در طبس اشاره نموده و بیان داشت كه :

 از مناسبتهای بزرگی كه در كشور ایران همیشه در تاریخ انقلاب می درخشد شكست مفتضحانه آمریكا در صحراتی طبس         می باشد . این حادثه هر سال در رسانه ها و جراید از تریبونهای نماز جمعه تكرار می شود .چون این حادثه تاریخی موجب شد آمریكا به عظمت انقلاب اسلامی ایران پی ببرد .

كارتر رئیس جمهور وقت آمریكا در كتاب 444 روز ماجرای گروگانهای آمریكائی در ایران تصریح می كند  طبق برنامه ریزی  فرود گاه نظامی و طبیعی و دور افتاده واقع در نزدیكی شهرستان طبس حدود 200 مایلی جنوب شرقی تهران برای فرود گروه مهاجم در نظر گرفته شد . شش فروند هواپیما حامل 90 نفر از جمله 5 نفر ایرانی و یك تیم مهاجم از آلمان غربی ، سوخت و وسایل و تجهیزات مستقل فراهم بود . هلی كوپتر ها باید نیروهای مهاجم را به مخفی گاهی در میان كوههای اطراف تهران انتقال می داد كه شب بعد كامیونهایی كه به وسیله عمال ایرانی در تهران تدارك دیده شده بود آنها را به تهران بیاورد . ماموریت آنها رهایی كلیه گروگانهای مستقر در لانه جاسوسی و سه نفر گروگان در وزارت امور خارجه و انتقال آنها به پادگان منظریه در جنوب تهران و سپس خروج آنها از ایران بود .

مردم شریف ایران بی شك صرف نظر از قدرت خدایی و اینكه خداوند ملت ایران را در  این حادثه نصرت فرمود . (( والله یؤید بنصره من یشاء ان فی ذلك لعبره لاولی الابصار آل عمران 13 ))  منافقان و توطئه گران داخلی در این جریان همكاری با آمریكا داشتند . مثل بنی صدر و خیلی ها كه دلدادگی به آمریكا را در طول انقلاب مطرح می كردند . لذا برادران و خواهران دینی در جریانات سیاسی خصوصا انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بهوش باشید . آگاهانه عمل كنید . بصیرت در جریانات اجتماعی ، سیاسی داشته باشید كه خدای ناكرده انقلاب اسلامی ایران به دست بیگانگان نیفتد و خداوند متعال نصرتهای خودش را از ما دریغ نكند .

امام جمعه عشق آباد سالروز تاسیس  سپاه پاسداران را تبریك گفت و از مجاهدتها و ایثارهای سپاهیان و رزمندگان  تقدیر و تشكر نمود  و بیان داشت كه :

مناسبت دیگری كه باید پیرامون آن صحبت كرد سالگر تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است از مجاهدتها و ایثارهای همه رزمندگان در این اجتماع بزرگ دینی  سیاسی تقدیر و تشكر می شود . و یا د و خاطره شهدای گرانقدر خصوصا شهدای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بویژه محمد منتظر قائم كه در حادثه 5 اردیبهشت در صحرای طبس به شهادت رسید

گر امی می داریم .

خطیب نماز جمعه عشق آباد بی حرمتی به مقدسات اسلام و كتاب قرآن را در بحرین به دست عمال سعودی  محكوم كرد و اظهار داشت كه :

ملت عزیز ایران در مقابل بی حرمتی كه به مقدسات اسلام و مردم مسلمان در بحرین و یمن و لیبی  می شود آرام نخواهند نشست و پاسخ این بی حرمتیها را در آینده  این حركت بزرگ بیداری اسلامی خواهند داد . لذا بدینوسیله در این اجتماع بزرگ دینی انزجار خودرا از حرمت شكنان دین اعلام و پس از پایان نماز با شركت راهپیمایی مردم مسلمان بخش دستگردان همدردی خودرا با مردم مسلمان منطقه خاور میانه وانزجار خود را از استكبار جهانی آمریكا به لحاظ دخالت آمریكا در كشورهای اسلامی و ایران عزیز كه البته شكست مفتضحانه او تابلو در تمام كشورهای مستضعف جهان گردیده است اعلام می نماییم .

در پایان نماز جمعه مردم بخش دستگردان با حضور گسترده در راهپیمائی مرگ بر آمریكا كه به مناسبت 5 اردیبهشت ماه سالروز شكست ذلت بار آمریكا در صحرای طبس برگزار شد شركت نمودند و با شعارهای كوبنده انزجار خودرا از استكبار جهانی به سركردگی آمریكا و حمایت خود را از ملتهای به پاخاسته بحرین ، یمن و لیبی اعلام نمودند