تبلیغات
.::مجله خبری عشق آباد::. - حجه الاسلام والمسلمین اخلاقی فرد امام جمعه عشق آباد :
حجه الاسلام والمسلمین اخلاقی فرد امام جمعه عشق آباد :

عوامل آمریكا و اسرائیل و مزدوران داخلی آنان در داخل كشورهای اسلامی به انحراف افكار عمومی از حقایق  دست می زنند .

پنجاهمین  نماز جمعه شهرعشق آباد به امامت حجة الاسلام اخلاقی فرد و حضور نماز گزاران برگزار شد امام جمعه عشق آباد در خطبه اول ضمن سفارش به تقوا بیان داشت که :

در خصوص سفارش به تقوای الهی ، اگر کسانی می ترسند فرزندان از نظر مالی و غیره ضعیف بمانند و از آینده ی آنها هراسانند، خودشان در زندگی تقوا پیشه کنند پرهیزگار باشنددامن خود را از گناه جمع کنند و سخن درست و با اساس و محکم و استوار برای تکامل خود و جامعه بگویند. و از لغو و دروغ و فساد و فحشاء پرهیز کنند .پرهیزکاری پدران و مادران بی تاثیر در تضمین آینده ی فرزندان نیست . لذا برادران و خواهران را سفارش می کنم تقوای الهی پیشه نموده و از گناه  کنند .

خطیب نماز جمعه در دنباله مباحث قرآنی هفته های گذشته بیان نمود که :

به دنبال مباحث هفته های گذشته پیرامون آیه ی 25 سوره ی بقره : و بشر الذین آمنوا و عملواالصالحات .... این مطلب را عرض می کنم که سر اینکه بدی و خوبی عمل، و خوب بودن خود یعنی بدون  باورهای پاک و عمل صالح ،انسان به بهشت نمی رود این است که عقیده ی پاک نداشتن و ایمان کافی و لازم برای زندگی نداشتن ، معنی اش این است که نیت و اعتقاد انسان در همین دنیا خلاصه می شود و نیت او برای بعد از مرگ نبوده لذا عملش هر چه انجام دهد ممکن است یک عمر کار خوب انجام دهد مدرسه بسازد ، بیمارستان بسازد، و کمک به فقرا کند، مسجد و حسینیه بسازد و ... چون هدفش دنیا بوده و باورصحیحی نداشته عمل او در همین دنیا می ماند و درست مثل یک  سرابی است که او فریب آن سراب را خورده است .

 إِنْ هِىَ إِلا حَیَاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَنَحْیَا وَمَا نَحْنُ بِمَبْعُوثِینَ . جز این زندگى دنیا چیز دیگرى نیست ، مى میریم و زندگى مى کنیم و ما هرگز پس از مرگ برانگیخته نخواهیم شد. (سوره ی مومنون آیه ی37) .چون به قیامت معتقد نبوده است هر عملی را که انجام داده از مقوله ی مادیات می شود و در همین دنیا می ماند . ودر واقع سرابی بیش نبوده است .

 لذا در قران در سوره ی نور آیه ی 39 به این مطلب اشاره دارد که:  وَالَّذِینَ كَفَرُوَّاْ اءَعْمَلُهُمْ كَسَرَابٍ بِقِیعَةٍ یَحْسَبُهُ الظَّمْئَانُ مَآءً حَتَّى إِذَا جَآءَهُ لَمْ یَجِدْهُ شَیْئاً وَوَجَدَ اللّهَ عِندَهُ فَوَفَّهُ حِسَابَهُ وَ اللّهُ سَرِیعُ الْحِسَابِ. اعمال كسانى كه كافر شدند همچون سرابى در بیابان است كه تشنه آن را آب مى پندارد، (امّا) همین كه به سراغ آن آمد آن را چیزى نیافت ، امّا خدا را نزد خویش یافت كه حساب او را بى كم و كاست داده و خداوند زود به حساب ها مى رسد.

لذا خواهران و برادران ایمان خود را با عمل صالح همواره در زندگی خانوادگی ، اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و غیره به نمایش بگذارید تا در آخرت نتایج آن شامل حالتان شود . و ثمره ی ایمان و عمل صالح از سوی خدای متعال در قیامت به ما ارزانی شود . وَبَشِّرِ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّلِحَتِ اءَنَّ لَهُمْ جَنَّتٍ تَجْرِى مِن تَحْتِهَا الاَْنْهَرُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِنْ ثَمَرَةٍ رِّزْقاً قَالُواْ هَذَا الَّذِى رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَاءُتُواْ بِهِ مُتَشَبِهاً وَلَهُمْ فِیهَا اءَزْوَجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِیهَا خَلِدُونَ . وكسانى را كه ایمان آورده وكارهاى شایسته انجام داده اند، مژده بده كه برایشان باغهایى است كه نهرها از پاى (درختان ) آن جارى است ، هرگاه میوه اى از آن (باغها) به آنان روزى شود، گویند: این همان است كه قبلاً نیز روزى ما بوده ، در حالى كه همانند آن نعمت ها به ایشان داده شده است (نه خود آنها) و براى آنان در بهشت همسرانى پاك و پاكیزه است و در آنجا جاودانه اند.. (آیه ی 25 سوره ی بقره)

حجة الاسلام اخلاقی فرد در خطبه دوم به مباحث اخلاقی خود  چنین ادامه داد

انسان مثل سایر موجودات در عالم طبیعت چه بخواهد و چه نخواهد به سوی كمال مطلق كه خدای متعال است در حركت است و این حركت همراه با عمل اوست .و مسافری است كه با عمل خود یا با قهر خدا در پایان و یا با مهر خدا مواجه و روبرو می شود . در این حركت اگر با توكل به خداوند نوری برای خود از سوی خدا نگیرد در این عالم سرگردان و پریشان حال و در تیره گی در ضلالت و در خاموشی  می ماند . آدم سرگردان  گناه كار و بی تقوی مانند كسی است كه در یك دریای پر از موج و تلاطم ابرهای سیاه غرق شده است كه اگر دست خود را از آن امواج بیرون بیاورد . دست خود را نمی بیند . (( سحاب ظلمات بعضها فوق بعض اذا اخرج یده لم یكد یراها  و من لم یجعل الله له نورا فماله من نور ))  لذا ما در زندگی خود نیاز به نور  و روشنایی از سوی خداوند متعال داریم . لذا پیامبر در دعای شریفی كه مرتب خود قرائت می كرد می فرمود : (( اللهم لا تكلنی الی نفسی طرفه عین ابدا )) كه اگر خداوند مارا با غرائزمان رها كند در مسائل خانواده ، مشكلات زندگی ، حتی جریانات سیاسی اقتصادی  به مشكلات زیادی برخور خواهیم كرد . در دعای دیگری فرمود : (( ولا تكلنا الی غیرك و لا تمنعنا من خیرك ))

 

خطیب نماز جمعه عشق آباد در بخش دیگری از خطبه دوم به موضوع بصیرت و دشمن شناسی پرداخت و بیان نمود که :  

جهالت و ضلالت دو راه نفوذ دشمن است . او بر این دو موج سوار می شود و از فرصتها به نفع خودش بهره می گیر د . عوامل آمریكا و اسرائیل و مزدوران داخلی آنان در داخل كشورهای اسلامی به انحراف افكار عمومی از حقایق  دست می یازند . در بسیاری از كشورها كه سردمداران كشور وابسته به قدرتهای بزرگ هستند و منافع خودرا در جهالت و ضلالت مردم خود می دانند سعی می كنند ملتشان از جریانات سیاسی و حقایق عالم مطلع نشوند و آنها را در غفلت نگه می دارند  تا بتوانند به نفع خود و اربابان خود از فرصتها سود ببرند . مثل سران كشورهای  مصر ، تونس ، یمن و بحرین . ولی خداوند متعال به پیامبرش دستور می دهد كه به مردم بگو راه روشن من این است كه همگان را به سوی الله دعوت كنم . این راه را بدون اطلاع از روی تقلید نمی پیمایم بلكه خود و پیروانم از روی آگاهی و بصیرت مردم جهان را به سوی این راه می خوانم . (( قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی ..))  یوسف 108

راههای رسیدن به بصیرت

1-   مطالعه تاریخ و عبرت تاریخ به ما آگاهی می دهد كه از سرنوشت گذشتگان عبرت گرفته و آگاهیهای لازم را كسب كنیم . وقتی تاریخ را مطالعه می كنیم می بینیم كشورهای استعمار گر گاهی با حمله های نظامی ، تخریب فرهنگ و سنتهای حاكم بر ملتها وارد می شوند .و گاهی با تهاجم خزنده فرهنگی ملت اسلام ر ا از پای در می آورند . صدها سایت مخرب ، بازیهای كامپیوتری ، شبكه های ماهواره ای  بنیان و اساس هویت ملتهارا می گیرند .

2-   بیداری و هوشیاری مردم می طلبد كه در حوادثی كه ملت اسلام را تهدید می كند پیش درمانی نمایند . لذا باید  از بد دلی ، كینه توزی  نسبت به یكدیگر  در بین ملتهای اسلامی دوری نمایند .و باید سعه صدر ، وسعت نظر ودر یك كلام اعتصام بحبل الله متین را پیشه خود  ساخت .

امام جمعه عشق آباد روز ارتش جمهوری اسلامی را تبریک گفت و بیان داشت که :

ضمن قدر دانی و تشكر از زحمات ارتش جمهوری اسلامی ایران و گرامی داشت خاطره شهدای ارتش باید عرض بكنم تمام توانایی مالی كشور اعم از نیروی انسانی و مالی و تجهیزات نظامی علیه دشمن باید بر معیار دین و رهنمودهای فرمانده كل قوا  بكار گرفته شود تا دشمن به اقتدار نظام پی برده و قصد هیچ گونه اقدامی علیه كشورمان ننماید .به لطف خداوند ارتش و سپاه از قدرت ویژه نظامی برخوردار است و روز به روز بر قدرت خود می افزاید . خدارا از این جهت شكر می كنیم و روز ارتش را به همه پرسنل جمهوری اسلامی ایران تبریك عرض می نمایم .