تبلیغات
.::مجله خبری عشق آباد::. - امام جمعه عشق آباد : قرآن زیبایی و كرامت جوامع را در تقوای الهی ذكر نموده است .
امام جمعه عشق آباد : قرآن زیبایی و كرامت جوامع را در تقوای الهی ذكر نموده است .

حجه الاسلام اخلاقی فرد

چهل و نهمین نماز جمعه شهر عشق آباد ( طبس ) به امامت حجه الاسلام اخلاقی فرد و حضور نماز گزاران دستگردانی برگزار شد . امام جمعه عشق آباد در خطبه اول در باب اهمیت علم و تلاش و جهاد در زندگی فردی و اجتماعی به ایراد سخن پرداخت و بیان داشت كه :

در زندگی فردی و اجتماعی ما علم كار ساز است و پیشرفتهای علمی جوامع بشری را ترقی داده است  و امكانات مادی را برای رفاه بهتر برای ما فراهم كرده است و قرآن هم به علم و عالم احترام گذاشته و از علماء تجلیل كرده است و فرموده : (( هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون )) و همچنین از تلاش و كوشش در تمام جوامع بشری سخن به میان می آید و برای تحرك چرخهای اقتصاد  جهاد و كوشش لازم است  و جامعه بدون جهاد و تلاش علمی و اقتصادی و نظامی مثل آب گندیده ایست  كه اگر جهاد انجام نگیرد همه دارا ئیهای یك ملت هرز می رود و به تدریج وامانده و پس می افتد و با گردش چرخهای اقتصادی دنیا ، هر كشوری كه از تلاش باز بماند و ركود در آن پیش آید  جبران آن امكان پذیر نیست . جامعه و.كشور بدون تلاش و جهاد  مثل اتومبیل بدون موتور می ماند كه  مجهز به همه سیستمها ی لازم می باشد و لی مولد برق ندارد .

خطیب نماز جمعه عشق آباد ركن اصلی ارزشها در جوامع انسانی را تقوای الهی بیان نمود و اظهار داشت كه :

اگر جامعه تقوای الهی نداشته باشد در فراز و نشیبهای زندگی اجتماعی یك قدرت وقایه و بازدارنده نباشد ، فساد دامن آن جامعه را می گیرد و پیچ ومهره موتور جامعه هرز و فاسد می شود و نور جامعه كم سو و جامعه به تدریج تاریك می شود . لذا برادران و خواهران دینی ركن اصلی ارزشها در جوامع انسانی باید تقوی و خود نگهداری باشد . قرآن زیبایی و كرامت جوامع را در تقوای الهی ذكر نموده است . بر ادران و خواهران دینی دامن خود را از الودگیها جمع نموده و تقوای الهی پیشه كنید . خود و شمارا به تقوای الهی توصیه می كنم .

یقول الله عزو جل : اذا عصانی  من عرفنی  سلطت علیه  من لا یعرفنی  ( اصول كافی ج 378)

اگر كسی مرا شناخت و نافرمانی ام كرد بر او مسلط می كنم كسی كه مرا نشناسد

 

 

حجه الاسلام اخلاقی فرد در خطبه دوم بعد از سفارش به تقوا به مناسبتهای هفته اشاره وضمن تبریك سالروز ولادت حضرت زینب (س) روز پرستار را تبریك و از زحمات این قشر پرتلاش قدردانی كرد . وی در خصوص شغل پرستاری  بیان داشت كه :  

پرستار انسان مهربانی است كه با اخلاق و رفتار  خود سلامت  بیمار را به او هدیه می كند و همیشه بیمار پس از توكل به خداوند در مراكز بهداشتی درمانی و بیمارستانها چشم امیدش به پرستارانی است كه به آنها كمك    می كنند . لذا از خداوند متعال برای همه پرستاران تقاضای توفیق دارم .

خطیب نماز جمعه عشق آباد به مناسبت هفته سلامت و سالروز بهداشت جهانی بیان نمود كه :

به مناسبت هفته سلامت و سالروز بهداشت جهانی  باید به این حدیث معروف  اشاره كرد كه (( نعمتان مجهولتان : الصحه و الامان ))  این اشاره به این امر اساسی و حیاتی است كه تا انسان از برخی نعمتها محروم نباشد  قدر آنها را نمی داند . وقتی مریضیها به سراغ انسان می آید قدر سلامتی را احساس می كند . لذا برای پیشگیری از فساد جسمی و مبتلا شدن به بیماری باید در بهداشت خصوصی و عمومی  جدیت از خود  نشان داد . محیط خانواده و جامعه را از آلودگیها پاكیزه نگه داشت و این امر از مسائل بسیار مهمی است كه پیامبر فرمود

 (( النظافه من  الایمان ))  هر كس مومن است باید  تمیز و پاكیزه باشد .

قال رسول الله (ص) : من قل طعمه صح بطنه و صفی قلبه و من كثر طعمه سقم بدنه و قسی قلبه ( میزان الحكمه ) هر كس كم بخورد  بدنش سالم و صفای دل می یابد  . هر كس پر خوری كند بدنش بیمار و قلبش سخت می شوند .

امام جمعه عشق آباد با توجه به بیستم فروردین ماه  سالروز قطع رابطه ایران و آمریكا به بیان ریشه های وابستگی ایران به غرب و آمریكا پرداخت و گفت :

مناسبت دیگر بیستم فروردین ماه  سالروز   قطع رابطه ایران و آمریكاست و این اتفاق به صورت جدی و قطعی  پس از پیروزی  انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد . وابستگی ایران به امریكا سابقه دیرینه داشت . چون انگلستان و روسیه  دو كشورقدرتمندی  بودند كه در جریانات سیاسی و اقتصادی  ایران مداخله  آشكارا داشتند و از طرفی چون دولتها و حكومتهای  سلطنتی  به خواست  مردم توجهی نمی كردند و افراد بزرگواری كه مورد توجه مردم بودند مثل چهره های دینی  و سیاسی  ، آنها را می كشتند و یا تبعید نموده و زندگی  را بر آنان سخت می گرفتند ، سلاطین پایگاه مردمی خودرا از دست می دادند . لذا همیشه از دامن استعمار گری به دامن سلطه گر و یغما گر دیگری  می افتادند . لذا در زمان سلاطین قاجار  خصوصا ناصر الدین شاه برای اینكه از  دست استعمار انگلیس و روسیه  نجات پیدا كند . گرفتار سلطه آمریكا شدند . سفیر ایران در آمریكا به نام حاج حسینقلی خان  در اولین ملاقاتش با رئیس  جمهور  آن زمان  آمریكا از او كمك خواست تا در كشور ایران مداخله كند و جلو دخالت انگلستان و روسیه را بگیرد .  لذا آمریكا ابتدا ءا برای تغییر  ایده های  فكری و عقیدتی  مردم . پیشقراولان مهمی را به ایران  اعزام  كرد . آنها به تبلیغ مسیحیت پرداختند  ولی بعد از مدتی متوجه شدند مردم ایران از اسلام دست بر نمی دارند . حتی مردم علیه  مبلغان  مسیحی  تصمیمات خاصی  گرفتند  كه جان  آنها در خطر  افتد ،  نوشتند حاكم اصفهان  عده ای را  مامور حفظ جان  مبلغان  مسیحی  آمریكائی نمود .در سال 1907 در جنوب كشور چاههای  نفت  كشف شد  آمریكا حریص شد  تا  جای پای خود را در ایران محكم كند . بطوری كه یكی از سیاستمداران  آمریكا  گفت  یك قطره  نفت در ایران  مساوی است با یك قطره خون  سرباز آمریكایی .

خطیب نماز جمعه عشق آباد وابستگی ایران به آمریكا را به عدم رشد سیاسی در مردم ایران و دولتمردان آن زمان دانست و اظهار داشت كه :

در آن زمان مردم  رشد سیاسی نداشتند  فكر می كردند  آمریكا  كه دور ترین كشور به ایران است  خطری برای ایران ندارد . این سلطه  آمریكا   ادامه داشت  تا این كه در سال 1359 با رشد  سیاسی  مردم و رهبری  خردمندانه  رهبر فقید  انقلاب  امام ( ره)  و تسخیر لانه جاسوسی  رابطه ایران و آمریكا  كاملا قطع شد  كه امام در این  زمینه فرمود : ((«ملت شریف ایران! خبر قطع رابطه بین ایران و آمریكا را دریافت كردم و اگر كارتر در عمر خود یك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یك ملت بپاخاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین‏المللى با یك چپاولگر عالم‏خوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیك مى‏گیریم؛ چون كه این قطع رابطه، دلیلى بر قطع امید آمریكا از ایران است. ملت رزمنده ایران، این طلیعه پیروزى نهایى را كه ابرقدرت سفاكى را وادار به قطع رابطه یعنى خاتمه دادن به چپاولگرى‏ها كرده است، اگر جشن بگیرد، حق دارد.....»

امام جمعه عشق آباد در رابطه به رویدادهای كشور بحرین  گفت :

دخالت عربستان سعودی  با قداره بندان خود به كشور بحرین و كشتار مردم بی گناه  آن كشور تعجب عموم مسلمانان  بویژه حوزه های علمیه اعم از شیعه و سنی را در برداشته است از اینكه دولتی كه خود را خادم الحر مین به دنیا معرفی می كند و صدای اذان و قرآن از مأذنه ها و مساجد آن بلند است چگونه عملا با محتوای دین و دستورات پیامبر عظیم الشأن اسلام مخالفت آشكار می نماید . مگر سخن پیامبر را نشنیده اید كه فرمود : من سمع رجلا  ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم . آن وقت شما برای جلب رضایت كفار و استككبار جهانی و اسرائیل حلقوم كسانی را كه به فریاد الله و اكبر بلند است با گلوله نشانه می روید . این چه اسلامی است كه شما دم از آن می زنید .بدون شك وجدان های بیدار جهان و خصوصا مسلمانان در باره شما آن قضاوتی كه باید بكنند خواهند كرد و به یاری خداوند دوران ستم پیشگی شما به پایان خواهد رسید . إِنَّ الَّذِینَ یَكْفُرُونَ بِآیَاتِ اللّهِ وَیَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ حَقٍّ وَیَقْتُلُونَ الِّذِینَ یَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النَّاسِ فَبَشِّرْهُم بِعَذَابٍ أَلِیمٍ