تبلیغات
.::مجله خبری عشق آباد::. - امام جمعه عشق آباد : دشمن ستیزی و بستن مرزهای جغرافیائی و عقیدتی بروی بیگانگان بر گرفته از شعارهای قرآنی است
امام جمعه عشق آباد : دشمن ستیزی و بستن مرزهای جغرافیائی و عقیدتی بروی بیگانگان بر گرفته از شعارهای قرآنی است

 چهل و هشتمین نماز جمعه شهر عشق آباد در دومین جمعه سال 1390 به امامت حجه الاسلام اخلاقی فرد و با حضور نمازگزاران شهر عشق آباد و بخش دستگردان برگزار شد . امام جمعه عشق آباد   خطبه اول را با موضوع تقوی و با بیان سه مقدمه پیرامون گناه و تعاریف آن چنین بیان نمود :

مقدمه اول : صرف نظر از تعاریفی كه در اسلام از گناه به میان آمده است یكی از نویسندگان فرانسوی عقیده دارد گناه عبارت است از پیروی نكردن از نظم اشیاء . همه اشیاء عالم نظمی بر آنان حاكم است . نظم حاكم را باید رعایت كرد و به عبارت دیگر كه گناه عبارت باشد از پایمال كردن ارادی و غیر ارادی قانونهای زندگی . حدود و مقرراتی برای زندگی فردی و اجتماعی كه آن قوانین حافظ بعد فیزیكی و طبیعی ما می باشد و از طرفی رعایت آن قوانین موجب امنیت روحی روانی ماهم خواهد بود . باید این مقررات و قوانین در زندگی اجتماعی رعایت شو د.

مقدمه دوم : خانه و منازل ، مغازه و خیابانها ، املاك كشاورزی ، راه جوی آبها و مجراهای آب كشاورزی همه مرز و حدود برایش تعیین شده است تا هرج و مرج بوجود نیاید . خداوند متعال هم برای ایجاد نظم و امنیت اجتماعی و روحی روانی حدودی را مشخص نموده است  تِلْكَ حُدُودُ اللّهِ وَمَن یُطِعِ اللّهَ وَرَسُولَهُ یُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ   وَمَن یَعْصِ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَیَتَعَدَّ حُدُودَهُ یُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِیهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُّهِینٌ ( نساء 13 و 14 )

مقدمه سوم : گناه و تخلف از قوانین طبیعی و اجتماعی با تخلف از قوانین مذهبی فرق دارد . مثلا خوردن مشروبات الكلی با بهداشت جسمی  و روحی انسان  و یا پرت كردن خود از بلندی با قانون طبیعت و جاذبه مخالفت دارند . دزدی ، آدم كشی و ... به امنیت عمومی لطمه می زند و اینها مخالفت با بازندگی عمومی و اجتماعی محسوب می شود كه متخلف به زندان ، پرداخت جریمه و احیانا اعدام محكوم می شود .

تمام موارد فوق از نظر اسلام گناه محسوب می شود و هر كدام كیفر مناسب خود را دارد .

خطیب نماز جمعه پس از بیان مقدمات به ذكر احادیث و آیات قرآن پرداخت و بیان داشت كه :

 مثلا در باره دروغ  از قول امام صادق (ع) نقل شده است كه :

ان الله عز و جل جعل لشر اقفالا و جعل مفتاح تلك الاقفال الشراب و الكذب شر من الشراب   (جامع السعادات )

جاء رجل عند رسول الله  قال : دلنی علی عمل اتقرب الی  الله تعالی . فقال (ص) : لا تكذب  فكان ذلك سببا لاجتناب كل معصیه لله  لانه لم یقصد وجها من وجوه المعاصی الا وجد فیه كذبا او ما تدعوا الی الكذب  فزال عنه تلك المعصیه ( مستدرك الوسائل  ج 2 ص 100 )

فرق دیگر گناه در قوانین اجتماعی و مذهبی این است كه در قوانین اجتماعی تمام كیفرها روی نفس عمل متمركز شده است  اما اسلام و مذهب فكر گناه را نیز حدود برای آن تعیین كرده است . امام علی (ع) فرمود :

فكرك فی المعصیه یحدوك علی الوقوع فیها ( غرر الحكم  ج 2 )

و یا امام صادق (ع) فرمود : فكرك فی المعاصی یدعوك الی العمل بها 

لذا برادران و خواهران دینی و نماز گزاران عزیز در قرآن كریم هرجا سخن از ایمان و اعتقاد و از فكر و اندیشه و از نیتها سخن به میان آورده اند بلافاصله از عمل صالح و شایسته سخن گفته است .به دنبال مباحث هفته های گذشته صرفا از این آیه شریفه وَبَشِّرِ الَّذِین آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقًا قَالُواْ هَذَا الَّذِی رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَأُتُواْ بِهِ مُتَشَابِهًا وَلَهُمْ فِیهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (25 بقره )

برای اینكه اعمال انسانها مصنوعی و غیر ارادی و به صورت ماكت نباشد باید از درون خود تكمیل شود یعنی با دستورات الهی و راهنمایان دین خود ساخته شود و اعمالش با اندیشه و نیت پاكش پیوند بخورد . لذا بهشتی را كه با این توصیف در آیه فوق به مومنین وعده كرده است مشروط به این است كه دل و نیت آهنگ سركشی نداشته باشد

تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِینَ لَا یُرِیدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ

 ( قصص 83)

آن بهشتی را كه خدا وعده داده است با نور ایمان انسان روشن است و سرسبز و پوشیده از اشجار زیباست كه مومنین نتیجه ایمان و عمل صالح را در آن می یابند .

 

حجه الاسلام اخلاقی فرد در خطبه دوم به موضوع 12 فروردین سالروز جمهوری اسلامی اشاره كرد  و در این باره سخنان خود را چنیین بیان نمود :

اولین مناسبت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی می باشد . دهها كشور در سطح جهان با حكومتهای مختلفی زندگی می كنند و بر اساس قوانین حكومتی خود ملت خود را اداره می كنند كه بسیاری از آن كشورها بر اساس دین حكومتهایشان پایه گذاری نشده است و آن حكومتها با هم متفاوت است ودر هر كشوری هم كه انتخابات انجام می گیرد برای خود بر اساس فرهنگ و اعتقادات خود و موقعیت خاص سیاسی و دینی كشورشان معیار و ملاكی ذكر می كنند چون كشور ایران همه مسلمان و اكثریت قریب به اتفاق شیعه هستند معیار و ملاك را پس از كلمه جمهوری اسلام ذكر كرده اند و اگر چه در كشور برادران مسلمان سنی هم زندگی می كردند به جمهوری اسلامی  بیش از 98 درصد مردم رأی دادند . در جمهوری اسلامی كه مردم به آن رای اكثریت در سال 1358 دادند ویژگیهای مخصوص به خودش را دارد كه شاید دنیا متوجه آن ویژگیها گردیده و جمهوری اسلامی در بیداری مردم دنیا به صورت الگو مطرح شده است

1-    جمهوری اسلامی موضوع وحدت خواهی و انسجام مسلمانهای دنیا اعم از شیعه و سنی رابر مبنای شعار سیاسی قرآن كریم (( واعتصمو ا بحبل الله جمیعا ))خواستار و پی گیر است و این خواسته با همه فطرت انسانهای مسلمان و غیر مسلمان سازگار است .

2-    دشمن ستیزی وبستن مرزهای جغرافیائی و عقیدتی بروی بیگانگان  بر گرفته از شعارهای قرآنی است كه (( لن یجعل الله للكافرین علی المومنین سبیلا )) و می بینیم كه در 32 سال حكومت اسلامی  آمریكا و هم پیمانانشان نتوانسته اند به مرزهای جغرافیائی ما با همه تلاشهای شیطانی كه د اشته اند نفوذ نمایند

ولی امروز می بینیم در بسیاری از كشورها به بهانه های مختلف مثل عراق ، افغانستان و اخیرا لیبی و بحرین و بسیاری از كشورها كه در حال تحول سیاسی  اجتماعی هستند وارد شده اند .

3-    ویژگی مهم دیگر بر اساس اعتقادات اسلامی خواستار حكومت عدل جهانی در سراسر جهان است و این ویژگی صرفا در آموزه های قرآنی ما می باشد كه حق بر باطل پیروز خواهد شد لذا می فرماید :  بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْبَاطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذَا هُوَ زَاهِقٌ وَلَكُمُ الْوَیْلُ مِمَّا تَصِفُونَ (انبیاء – 18) و تمام فطرتهای پاك در سطح جهان اعم از مسلمان و غیر مسلمان به دنبال حكومتی هستند كه عدل را گسترش داده و بی عدالتیها و ظلم را از جامعه بر چیند .

این قطار بزرگ و یا این كشتی نجات با ناخدایی مثل امام راحل (ره) در گوشه ای از جهان به نام ایران به راه افتاد  خیلی ها كه ناشناخته بودند بر قطار جمهوری اسلامی سوار شدند و  با عنایت به اینكه به بیگانگان وابسته بودند و آفت انقلاب بودند از این قطاربا رسوایی پیاده شدند و بعضی  ها هم به خاطر خصلتهای روحی روانی خود كه نتوانستند خودرا با معیارهای دینی منطبق كنند از این قطار پیاده شدند .

 این روز بزرگ را كه با نثار خون شهدا و تبعیدها وكشتارهای بی رحمانه ساواك و ظلمهای بی حدی كه رژیم شاه به مسلمانان اعم از پیر و جوان كرد بوجود آمد به همه خانواده شهدا ، جانبازان ، ایثارگران و ملت شهید پرور ایران  خصوصا به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تبریك و تهنیت عرض می كنم .

برادران و خواهران نمازگزار اگر با چشم بصیرت به كشورهای اسلامی نگاه كنید  آنها هم به دنبال چنین حكومتی می باشند ولی صدماتی كه بر آنها وارد می شود  آمار شهدایشان و تخریب منازل شان ، نابود شدن سرمایه های ملیشان حكایت از اسلام خواهی آنها می نماید . آنها هم اگر رهبری آگاه و ملتی هماهنگ و منسجم  می داشتند آفات كمتری نصیب حركتهای اسلامی می شد .بیائید ملت ایران قدر این نظام را بدانیم و از خون شهدا پاسداری كنیم و وحدتی كه مارا در این انقلاب به پیروزی رساند قدر آن را بدانیم و از تفرقه پرهیز كنیم . خدارا بر  این همه نعمت سپاسگزاری كنیم كه مارا از ذلت به اوج عزت به بركت اسلام رساند .

مناسبت دیگری كه خطیب نماز جمعه عشق آباد به آن اشاره نمود سالروز  آغاز به كار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در 12 فروردین 1370 بود كه بیان داشت :

مناسبت دیگری كه وجود دارد این است كه از شكل سابق شهربانی و ژاندارمری و كمیته های انقلاب اسلامی تحت عنوان نیروی انتظامی كار خود را در 12 فروردین سال 1370  آغاز كرد .از تلاش و پی گیری و زحمات نیروی محترم انتظامی تقدیر و تشكر می كنم . پرسنل محترم نیروی انتظامی باید بدانند كه امنیت فیزیكی و به طبع  آن روحی و روانی مردم به عهده آنهاست . باید پناهگاه مردم باشند . پاكیزه ترین انسانها باید در نیروی انتظامی مشغول كار و ایجاد امنیت برای مردم باشند زیرا بودجه های كلانی از سرمایه های ملی صرف این تشكیلات می شود تا مردم در امنیت بسر ببرند . جوانهای مردم در موضوع مواد مخدر ، در موضوع فساد اجتماعی ، در امنیت خیابانها و معابر و برخورد با افراد ناباب در مزاحمتهای بانوان  نیاز به ایثار و فداكاری شما دارند . همت و تلاش كنید معضل فساد و بی بندباری و تعدی به حقوق یكدیگر از جامعه انشاء الله رخت بر بندد . خداوند به شما اجر و پاداش بی نهایت عنایت فرماید .